10 must know konserwacji jesiennego trawnika
Zanim nadejdzie jesień, wielu właścicieli domów jest już zmęczonych pielęgnacją swojego trawnika. W końcu całe lato spędzili na podlewaniu, przycinaniu i koszeniu… Robili wszystko, aby ich bujna, zielona trawa pozostawała wciąż w idealnym stanie — aż do momentu, kiedy nadchodzi jesień i liście zaczynają opadać…wtedy walka zaczyna się od nowa.
Jesienna pielęgnacja trawnika
Łatwo jest ulec pokusie pozostawienia jesiennych liści na trawie przez zimę. Niestety rzadko jest to dobry pomysł. I to nie z powodu narzekania domowników.
Czy opadłe liście są dobre dla trawy?
Opadłe liście zawierają składniki odżywcze, które świetnie wzbogacają glebę. Kiedy ulegają naturalnej biodegradacji, pozostawiają węgiel, azot i inną materię organiczną niezbędną do wzrostu roślin. Ponadto są pożywieniem dla wielu mieszkańców naszej gleby. Trawiąc liście tworzą swego rodzaju nawóz organiczny, co w efekcie znacząco poprawia wygląd trawnika.
Dlaczego nie powinieneś pozwolić, aby jesienne liście zakryły twoją trawę
Chociaż opadłe liście mają swoje zalety, to w przypadku, gdy pokrywają większość trawnika stają się ogromnym problemem. Liście potrzebują dużo czasu do całkowitego rozkładu, a kiedy zakrywają całą darń, znacząco ograniczają ilość światła słonecznego i tlenu. Takich sytuacji trzeba zdecydowanie unikać, szczególnie jeśli niedawno wysiano nową trawę. Duże kopce z liści mogą również tworzyć rozmoczone stosy, które z kolei zamieniają darń w „błoto”, co również nie jest wskazane w dążeniu do uzyskania pięknego trawnika.
Czy można zatem zostawiać liście na trawniku przez zimę?
Zdecydowanie nie. Liście pozostawione jesienią na trawniku, zimą zamienią się w zamarznięte stosy. Natomiast na wiosnę znowu będą mokre. Dlatego jedną z rzeczy, które zalecamy to ich przemielenie. Trawa Wam za to podziękuje — podobnie jak i domownicy!
Grabienie a mielenie (tzw. recycling):
Czy muszę grabić liście?
Wielu, jeśli nie większość, właścicieli domów grabi liście na stosy i wywozi je. Jednak znacznie lepszym pomysłem (i łatwiejszym niż grabienie!) jest ich mulczowanie. W ten sposób trawnik zachowuje składniki odżywcze, a także pozostaje czysty i uporządkowany. Jest tylko jeden warunek, liści nie może być zbyt dużo!
Co to jest recycling (mielenie) liści?
Recycling liści (potocznie zwany mieleniem czy też mulczowaniem) to proces siekania liści na mniejsze, łatwiejsze do rozkładu kawałki i jest to znacznie mniej skomplikowane niż się wydaje.
Jak najskuteczniej przemielić liście?
Można mulczować liście, kosząc je. Następnie używając bocznego wyrzutu kosiarki rozrzucamy ścinki na trawniku. Obszary, w których występuje szczególnie duże odkładanie się ściółki, mogą wymagać ręcznego rozgrabienia, ale większość pracy zostanie wykonana przez sprzęt ogrodniczy.
Dlaczego powinno się zmielić liście zamiast je grabić?
Mielenie liści to świetny sposób na zachowanie składników odżywczych bez poświęceń związanych z estetyką trawnika. Rozbijając liście na kawałki niewidoczne gołym okiem przyspieszamy ich rozkładanie i w rezultacie dostarczamy glebie niezbędnych składników odżywczych.
Jaką kosiarkę do mulczowania wybrać?
Najlepszym wyborem są kosiarki o zerowym promieniu skrętuToro® TimeCutter® wyposażone w Recycler Kit lub ręczne kosiarki rotacyjne Toro® z systemem koszenia Recycler®.
Pamiętaj, że posiadając kosiarkę Toro z Recycler, „tworzysz” swój własny naturalny nawóz. Ten opatentowany system tnie ściętą trawę 6-8 krotnie, zamieniając ją w bogatą w składniki odżywcze ściółkę, która będzie „odżywiać” trawnik przez cały sezon. Sekret tkwi w unikalnych konstrukcjach jednostek koszących kosiarek. Doskonała kontrola koszenia oznacza równomierne rozprowadzanie pokosu.
https://billy-goat.pl/107-cm-timecutter-zs4200t-ce-74687/
https://billy-goat.pl/sprzet/kosiarki-reczne-z-napedem/
A jeżeli jednak mamy za dużo liści?
W takim przypadku zalecamy zebranie liści, ale nie wyrzucanie ich. Dobrze jest je zebrać urządzeniem, które jednocześnie rozdrobni (przemieli) liście na przykład odkurzaczem do liści firmy Billy Goat , dmuchawą Toro lub ssawą naburtową Billy Goat w przypadku dużych powierzchni, a następnie przygotować kompost z liści. Tak przygotowany materiał może być bardzo dobrym dodatkiem dla gleby w kolejnych latach.
https://billy-goat.pl/kv601eu/
https://billy-goat.pl/sprzet/dmuchawy-i-ssawy/
https://billy-goat.pl/dmuchawa-flexforce-60v-51825t/
https://billy-goat.pl/sprzet/ssawy-do-lisci/
Czym zebrać nadmiar liści?
Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie odkurzaczo-dmuchawy firmy Toro, model 51558 lub też jednego z odkurzaczy firmy Billy Goat, np. serii KV601.